7psk

-nowości z branży-

Czy technika szkodzi dzieciom?

Z jednej strony wiele się mówi na temat tego, jak wiele zyskaliśmy dzięki rozwojowi technologii. Z drugiej jednak zastanawiamy się, czy ma ona na nas naprawdę tak dobry wpływ jak nam się wydaje, a przede wszystkim czy nie szkodzi ona naszym dzieciom. To prowadzi niejednokrotnie do zastanawiania się nad tym, czy powinniśmy dawać małym dzieciom telefony, tablety czy komputery, a jeśli tak, to od jakiego wieku taka sytuacja powinna mieć miejsce. Jak się okazuje, można na ten temat wiele powiedzieć, znajdziemy wielu jej zwolenników, jak i przeciwników, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby znaleźć złoty środek.

Sporo jest badań

Z każdym rokiem przybywa badań, które pokazują nam, jak zgubny wpływ na dzieci ma technologia i przekonują, że powinniśmy ją maksymalnie ograniczyć w przypadku dzieci. Tak naprawdę tego typu badania przekonują nas, że im później dzieci sięgną po to, co oferuje im technika, tym będzie lepiej. Problem jednak jest w tym, że te dzieci wychowują się w świecie, którym ta technika rządzi. Tak naprawdę gdzie się nie obejrzymy mamy z nią do czynienia, a to oznacza, że jeśli całkowicie odetniemy dziecko od tego wszystko, co może nam zaproponować rozwój technologii, to sprawimy, że będzie ono nieporadne i nie będzie potrafiło odnaleźć się w tym świecie. Dla niego w końcu obecność zmywarki, mikrofalówki, telefonu komórkowego czy tableta jest czymś normalnym.

Co więcej, kiedy dorośnie, z pewnością będzie mogło korzystać ze znacznie większych możliwości technologicznych niż mamy teraz. A to oznacza, że trzeba znaleźć złoty środek.

Rozsądne zasady

Nie ulega wątpliwości, że długie przesiadywanie przed telewizorem, tabletem czy z telefonem komórkowym nie jest dobre dla najmłodszych. Nie ćwiczą one mowy, przez długi czas skupiają wzrok w jednym punkcie i bardzo szybko izolują się od tego, co dzieje się dookoła nich. Ale z drugiej strony teraz trudno jest żyć bez technologii, a to oznacza, że nie powinniśmy dzieci całkowicie od niej odcinać. Niewątpliwie dobrym kompromisem będzie ustalenie godzin, w czasie których dziecko będzie korzystało z danych urządzeń. Im to dziecko mniejsze, tym ten czas powinien być krótszy, a jak będzie dorastało to powinien być dłuższy. Co więcej, warto razem z dzieckiem korzystać z takich technologii, tak aby kontrolować to, co ono robi i co, żeby pokazywać w jaki sposób mądrze korzystać z tego typu urządzeń. Tak aby w przyszłości to dziecko kierowało nimi, a nie one człowiekiem.

Warto zobaczyć jak wiele ma do zaoferowania technologia, a następnie wyznaczyć dziecku czas, w którym może z tego dobrodziejstwa korzystać.