7psk

-nowości z branży-

ARPANET, czyli przodek Internetu

Znaczna część współczesnych ludzi niemal nie wyobraża sobie dnia, podczas którego nie skorzysta z Internetu. Co więcej, często w sieci spędzamy nawet kilka godzin dziennie, zarówno w pracy, jak i poza nią.

Kiedy z powodu awarii lub innych niezależnych przyczyn mamy ograniczony dostęp do Internetu, czujemy się zagubieni i odcięci od świata. Rzadko kto jednak interesuje się genezą powstania tego jakże przydatnego, ale też uzależniającego wynalazku.

Początki historii Internetu sięgają aż do 29 października 1969 roku, kiedy to w czterech amerykańskich uniwersytetach zamontowano pierwsze, eksperymentalne węzły sieci ARPANET. W ten sposób próbowano stworzyć sieć komputerową, która byłaby pozbawiona jednego, centralnego punktu sterowania.

Skonstruowana w ten sposób sieć miała służyć wojsku. W dotychczas znanych instalacjach to główny węzeł sieci byłby pierwszym celem ataku wroga, a jego zniszczenie uniemożliwiłoby prowadzenie dalszych działań wojennych.

Projekt ARPANET został porzucony w 1989 roku, a do powszechnego użycia weszła obecna nazwa sieci – Internet. O jego rozwój dbały uniwersytety i organizacje naukowe.

Przez pierwsze dwa lata funkcjonował bezwzględny zakaz wykorzystywania Internetu do celów komercyjnych; dopiero po dwóch latach embargo na działania tego typu zostało zdjęte, a sieć zaczęła rozwijać się jeszcze prężniej niż dotychczas.